Многие слышали, или даже видели аббревиатуры AC и DC в инструкциях к бытовым электроприборам, на стикерах электронных устройств, на зарядных устройствах и т.д.
Я расскажу Вам о том, что это такое и какую роль играют эти "буквы" в работе балластов для ксеноновых ламп.
Начнем с начала:
DС - direct current (постоянный ток)
AC - alternative current (змінний струм)
Якщо розглядати роботу ксенонової лампи та баласту то можна виділити 2 режими роботи - режим старту (напруга 20-25кВ для іонізації газу і створення каналу для розряду) і безпосередньо сам процес горіння, коли напруга на лампі становить близько 85В.
Так от, основне призначення баласту - створити первинний імпульс високої напруги пробою газу в лампі і надалі підтримувати постійну потужність розряду шляхом подачі напруги 85В, скорочуючи безперервне зростання струму в електричній дузі.
Існують різні схеми перетворення напруги, які відрізняються своєю ефективністю і стабільністю.
Не вдаючись глибоко в технічні аспекти, якщо розглядати блоки розпалу постійного струму (DC), то в них, постійна напруга піднімається за рахунок накачування струмом котушки індуктивності з частотою ~100кГц, і подальшим перериванням цього струму, за рахунок чого виникає викид напруги на електроди лампи. На виході утворюється висока напруга постійного струму. Для такої схеми блоку DC використовується сама примітивна схема генератора, яка не відстежує навіть споживаний струм, не кажучи вже про процес горіння дуги. Відповідно, і ефективність даного перетворювача зовсім не висока. Низький термін служби ламп зумовлений швидким вигорянням одного з електродів і забрудненням розрядної камери металом. Також, з-за ефекту деградації ламп і відсутності контролю горіння дуги робить нестійким процес розпалу лампи і її горіння.
Якщо розглядати блоки розпалу змінного струму (AC), то в них происходит полноценное преобразование постоянного тока в переменный на высокой частоте (40-70кГц) и повышение его с помощью высокочастотного трансформатора, и на выходе получается переменный ток (АС) и высокое напряжение. Здесь используется 4 силовых транзистора, трансформатор и система управления с микроконтроллером, которая может отслеживать параметры дуги и поддерживать ее постоянную мощность с высокой точностью. За счет этого достигается стабильные параметры поджига и дуги. Электроды лампы выгорают с намного меньшей скоростью, что приводит к меньшему загрязнению колбы лампы. Це відбувається за рахунок постійної і частої зміни полярності струму, що дозволяє рівномірно виробляти ресурс електродів лампи.